Хиляди рибари остават без препитание заради нов план на „Грийнпийс България“

Риболовците от Приморско и Царево изразяват недоволството си срещу „Грийнпийс България“ поради плана за създаване на морски резерват в Черно море. Димо Димов, представител на сдружението „Местна инициативна рибарска група Приморско Царево“, съобщи за нарастващото напрежение сред местните рибари.

Според „Грийнпийс България“, учените от Института по океанология към БАН препоръчват изграждането на защитена зона около Маслен нос. Тя ще се простира от Созопол до Царево и ще обхваща 570 кв. км от морето. Тази идея обаче предизвика сериозна тревога сред риболовната общност още при първоначалното й представяне преди месец.

Димо Димов отбеляза, че рибарите, както и кметовете на засегнатите общини, не са били консултирани за този проект.

„Черно море има брегова ивица от почти 6 000 км, а България разполага с едва 378 км от нея. Ако зоната между нос Агалина и Варвара бъде обявена за резерват, близо 30% от българската брегова линия ще бъде засегната, като човешката дейност там ще бъде строго ограничена до научни изследвания и охрана.“

Това според него това би нанесло тежки удари върху местния риболов, туризма и преработката на рибни продукти. Той подчертава, че риболовът в района не е достатъчен за поддържането на предприятия през цялата година, затова се налага и внос.

Според доклад на „Грийнпийс“, 96% от морското дъно в Черно море е в добро състояние. Димов добавя, че само малък процент от улова на сафрид идва от България, докато по-голямата част е от Грузия и Турция. Замърсяването на морето, твърди той, е резултат от вливането на големите реки като Дунав и Днепър, а не от риболова.

Местните рибари са на мнение, че разнообразието от морски видове трябва да бъде опазено, и те самите полагат усилия за това.