Никулден е един от най-значимите християнски празници в България, отбелязван на 6 декември в чест на Свети Николай Чудотворец – покровител на рибарите, моряците и водите. Една от най-съществените традиции, свързани с този ден, е поднасянето на риба, като основно място на трапезата заема шаранът.

Легендата разказва, че Свети Николай, пътувайки с лодка по бурното море, забелязал пробойна в нея. За да я спаси, извадил един шаран от водата и запушил дупката с него. Благодарение на чудото всички останали невредими. Именно затова шаранът е наричан „слугата на Свети Николай“ и присъствието му на празничната трапеза се счита за задължително.

Традиции, свързани с шарана

Приготвяне на рибата
Най-често шаранът се пече, пълнен с ориз, лук, орехи и ароматни подправки. Това блюдо, наречено „рибник“, е символ на изобилие и защита на дома.

Костта на шарана
Според традицията, гръбнакът на шарана (наричан още „кръстна кост“) не се изхвърля, а се пази като амулет за здраве и късмет.

Риболовът на Никулден
За рибарите Никулден е специален ден, отбелязан с благодарност към Свети Николай за благополучния улов и закрила през годината. Мнозина вярват, че именно шаранът е приносът, който те правят, за да получат още по-богати води и успешни риболовни сезони.

Като организация, която съхранява риболовните традиции и защитава водните ресурси в региона, сдружението „Бургаски езера“ отбелязва Никулден с уважение към културното наследство. Вярваме, че опазването на водните екосистеми ще гарантира не само устойчив риболов, но и запазване на връзката между човека и природата, символизирана от шарана.