Черно море пред екологична катастрофа
Черноморският регион страда от продължаващ антропогенен стрес.
Интензивното замърсяване от околните страни, което продължава в продължение на много десетилетия, нанесе тежки последици за цялата екосистема, включително качеството на водата и морския живот. При сегашните лоши условия на околната среда над 160 милиона души в България, Украйна, Руската федерация, Румъния и Турция са изложени на опасност.
Нивото на замърсяване на морската вода надвишава способността на асимилацията на екосистемата. Така годишно над 100 000 тона отпадъчни води, десетки хиляди тонове петролни продукти, десетки хиляди тона токсични тежки метали (мед, олово, кадмий и др.) навлизат в морето.
Европейската зелена партия определя два най-важни проблема, които изискват спешни решения: замърсяването на морската вода, причинено от човешката икономическа дейност и засилване на разрушителните процеси, свързани с абразията и ерозията на крайбрежната линия.
Екологичната катастрофа, настъпила на 11 ноември 2007 г. в Керченския пролив, когато 10 кораба (танкери и товарни превозвачи) потънаха в пролива и заседнаха по време на силна буря, включително Volganeft-139, е друга поразителна демонстрация на реалната заплаха за Черноморската екосистема. Няколко тона тежък петрол и около 7 хиляди тона сяра се изляха в морето. В момента хиляди тонове пясъчно-черно-маслена смес просто се „съхраняват“ на бреговете на Керченския проток, включително украинската и руската страна.
Плаващи петролни петна, открити в крайбрежните води край градовете Керч и Херсон през март, и многократно замърсяване на плажовете с петролни продукти доказва факта, че Черно море се е превърнало в резервоар, пълен с нефт.
Съществуващо законодателство, насочено към защита на Черноморския регион, международно сътрудничество в рамките на Букурещката конвенция и други документи като „Декларация на министрите за защита на Черно море“ 1993 г., „Стратегически план за действие за възстановяване и защита на Черно море“, 1995 г., и т.н., които са били подписани и ратифицирани от Украйна, са пренебрегнати.
Стратегическият план за действие е подписан преди повече от 10 години, но досега той не е реално изпълнен.
Екосистемата на Черно море е в опасност! Европейската зелена партия призовава украинското правителство и правителствата на Черноморския регион да предприемат спешни и ефективни действия за подобряване на екологичната ситуация в региона.
Необходими са спешни екологични мерки, за да се спаси Черно море от по-нататъшното му влошаване на околната среда.
Сдружение на риболовците “БУРГАСКИ ЕЗЕРА” разчита на талантливи и отговорни хора, които споделят нашите ценности, за да изградим заедно един по-добър свят, в който природата и хората живеят в хармония и има благоприятна среда за всички!
Ако Вие се стремите към отстояване и развитие на националните традиции в риболовното дело в Бургаския регион, станете член на Сдружение на риболовците “БУРГАСКИ ЕЗЕРА”!
Свържете се с нас за повече информация.
Използвани са материали от https://europeangreens.eu/